Forgot your login?

Click for Woodstock, Virginia Forecast

The Free Press
P.O. Box 777
Woodstock, VA 22664
(540) 459-4000

Headline VA


Would you like to contact us with your news or events or submit a letter to the editor?

Contact Us

Receive the weekly print edition of The Free Press and get the online version FREE... or get the online-only subscription.

Subscribe

Like Us Facebook
Follow Us    Twitter
Sports


Scores, schedules October 4, 2018


Posted 2018-10-04

Scores

High School

Tuesday, September 25

Golf

Shenandoah District Tournament

Teams Score: 1. Wilson Memorial 316, 2. Robert E. Lee 330, 3. Stuarts Draft 365, 4. Page County 386, 5. East Rockingham 388, 6. Riverheads 388, 7. Stonewall Jackson 409, 8. Buffalo Gap 416, 9. Luray 418

Stonewall Jackson individuals: Henry Bull 97, Daniel Gaete 100, Alan Arnesen 104, Tucker Dorman 108, Corey Jackson 119.

Volleyball

Strasburg 3, Stonewall Jackson 0

George Mason 3, Central o

Wednesday, September 26

Cross Country Girls

Central 27, George Mason 30

Central Top Finishers: Jackie Cardoso (1st, 21:49), Aliyah Kibler (2nd, 21:40) Ashley Dodd (3rd, 22:27), Olivia Wightman (10th, 23:57), Hannah Dellinger (11th, 24:15).

Boys

George Mason 26, Central 29

Central Top Finisher :  Dylan Summitt (1st, 18:27), Shawn Purdy (4th, 18:35), Anthony Piselli  (5th, 18:39), Brandon Gwyn (9th,20:07), Caleb Holloman (10th, 20:07).
Thursday

Volleyball

Wilson Memorial 52, Stonewall Jackson 0

George Mason 3, Strasburg 0 (25-21, 26-24, 26-24)

Madison County 3, Central 0 (25-10, 25-13, 25-20)

Friday

Football

Riverheads 65, Stonewall Jackson 3

Strasburg 28, Skyline 3

Saturday

Football

Central 27, King William 0

Cross Country

Stonewall Invitational

Gray Division Female Teams results: 1.Wilson Memorial 25, 2. Clarke County 66, 3. Strasburg 134, 4. East Rockingham 152, 5. Madison County 153, 6. Robert E. Lee 170, 7. Riverheads 199, 8. Buffalo Gap 204, 9. Stonewall Jackson 222, 10. Stuarts Draft 225, 11. Page County 247, 12. Luray 251

Strasburg Individuals:  Eva Long (19th, 24:31), Abby Davis (22nd, 24:580, Mary Carter (29, 26:00), Debra Dillman (33rd, 26:100, Summer Marcondes (36th, 26:25), Kaleigh Baker (56th, 27:590, Brittany Coffelt (72nd, 29:37), Bonnie Shye (75th, 29:53), Carson Bauserman (79th, 30:05)

Stonewall Individuals: Eli Dellinger (10th, 23:55), Carley Bennett (40th 26:56), Ella Hervo-Smith (52nd, 27:36), Isabell Dellinger (68th, 29:04), Haley Bennett (71st, 29:31).

Gray Division Males Results: 1.Strasburg 53, 2. Wilson Memorial 91, 3. Riverheads 123, 4. Page County 129, 5. Clarke County 157, 6. Luray 165, 7. Stonewall Jackson 167, 8. Robert E. Lee 189, 9. Stuarts Draft 193, 10. Buffalo gap 232, 11. Madison County 264, 12. East Rockingham 308, 13. Rappahannock County 312, 14. Eastern Mennonite 402, 15. Stuart Hall 432

Strasburg Individual Results: Tyler Zimbro (5th, 18:54), Zach Ritchie (7th, 19:05), Anthony Cadle (11th, 19:17), Joshua Knight (14th, 19:48), Dylan Baker (16th, 19:50), Zach Asher (41st 21:04), Seth Nicholson (43rd, 21:12), Cameron Froemel (89th, 23:22), CJ Davis (106th, 24:45).

Stonewall Individual Results:Zachari Munoz (17th, 19:54), Zach Wine (18th, 19:55), Andrew Lute (30th, 20:32), Garrett Estep (51st, 21:34), Ethan Bly (54th, 21:35), Darrell Hamm (65th, 22:14), Ashton Hilton (68th, 22:25), Tristan Williams (85th, 23:15), RileyGonzalez (91st, 23:38), Orly Espinal (95th, 23:52).

Blue Division Female Team Results: 1.South Lakes 50, 2. James Monroe 83, 3. Loudoun Valley 84, 4. James Wood 86, 5. Brentsville 94, 6. Loudoun County 158, 7. Sherando 171, 8. Eastern View 203, Orange County 276.

Blue Division Male team Results: 1.Loudoun Valley 53, 2. James Monroe 61, 3. James Wood 67, 4. Brentsville 99, 5. Sherando 166, 6. Eastern View 179, 7. Loudoun County 182, 8. Orange County 189, 9. South Lakes 222.

Schedules

Thursday

Volleyball

Robert E. Lee at Stonewall Jackson, 6:45

Clarke County at Central, 7

Friday

Football

Stonewall Jackson at Page County, 7

Clarke County at Central, 7:30

George Mason at Strasburg, 7:30

Saturday

Cross Country Invitational

Stonewall Jackson at Wilson Memorial, 9

Central at Hampshire County

Monday

Golf

Region 1b golf Tournament

Team Scores: Central Lunenburg 336, 2. William Campbell 357, 3. Altavista 372, 4. Stonewall Jackson 392, 5. Riverheads 404, 6. Cumberland 467.

Stonewall Individuals: Henry Bull 95, Daniel Gaete 98, Alan Arnesen 99, Tucker  Dorman 100, Corey Jackson 109.

Bull Run District Tournament

Team Scores:  1.Strasburg 324, 2. Central 350, 3. Clarke County 357, 4. Madison County 374, 5. George Mason 411.

Strasburg Individuals: Austin Stickles 78, Seth Stickley 78, Drew Thomas 82, Jack Barr 86, 4. James Barr 86, 6. satchel Roller 94.

Central Individuals: Michael French 80, Sam Shifflett 84, Jacob Walters 93, brandon Davis 93, Ben Ritenour 101, Allen Pence 107.

Tuesday

Volleyball

Stonewall Jackson at Riverheads, 6:45

Central at Strasburg, 7

Wednesday

Cross County

Stonewall Jackson, East Rockingham at Buffalo Gap, 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Scores

High School

Tuesday, September 25

Golf

Shenandoah District Tournament

Teams Score: 1. Wilson Memorial 316, 2. Robert E. Lee 330, 3. Stuarts Draft 365, 4. Page County 386, 5. East Rockingham 388, 6. Riverheads 388, 7. Stonewall Jackson 409, 8. Buffalo Gap 416, 9. Luray 418

Stonewall Jackson individuals: Henry Bull 97, Daniel Gaete 100, Alan Arnesen 104, Tucker Dorman 108, Corey Jackson 119.

Volleyball

Strasburg 3, Stonewall Jackson 0

George Mason 3, Central o

Wednesday, September 26

Cross Country Girls

Central 27, George Mason 30

Central Top Finishers: Jackie Cardoso (1st, 21:49), Aliyah Kibler (2nd, 21:40) Ashley Dodd (3rd, 22:27), Olivia Wightman (10th, 23:57), Hannah Dellinger (11th, 24:15).

Boys

George Mason 26, Central 29

Central Top Finisher :  Dylan Summitt (1st, 18:27), Shawn Purdy (4th, 18:35), Anthony Piselli  (5th, 18:39), Brandon Gwyn (9th,20:07), Caleb Holloman (10th, 20:07).
Thursday

Volleyball

Wilson Memorial 52, Stonewall Jackson 0

George Mason 3, Strasburg 0 (25-21, 26-24, 26-24)

Madison County 3, Central 0 (25-10, 25-13, 25-20)

Friday

Football

Riverheads 65, Stonewall Jackson 3

Strasburg 28, Skyline 3

Saturday

Football

Central 27, King William 0

Cross Country

Stonewall Invitational

Gray Division Female Teams results: 1.Wilson Memorial 25, 2. Clarke County 66, 3. Strasburg 134, 4. East Rockingham 152, 5. Madison County 153, 6. Robert E. Lee 170, 7. Riverheads 199, 8. Buffalo Gap 204, 9. Stonewall Jackson 222, 10. Stuarts Draft 225, 11. Page County 247, 12. Luray 251

Strasburg Individuals:  Eva Long (19th, 24:31), Abby Davis (22nd, 24:580, Mary Carter (29, 26:00), Debra Dillman (33rd, 26:100, Summer Marcondes (36th, 26:25), Kaleigh Baker (56th, 27:590, Brittany Coffelt (72nd, 29:37), Bonnie Shye (75th, 29:53), Carson Bauserman (79th, 30:05)

Stonewall Individuals: Eli Dellinger (10th, 23:55), Carley Bennett (40th 26:56), Ella Hervo-Smith (52nd, 27:36), Isabell Dellinger (68th, 29:04), Haley Bennett (71st, 29:31).

Gray Division Males Results: 1.Strasburg 53, 2. Wilson Memorial 91, 3. Riverheads 123, 4. Page County 129, 5. Clarke County 157, 6. Luray 165, 7. Stonewall Jackson 167, 8. Robert E. Lee 189, 9. Stuarts Draft 193, 10. Buffalo gap 232, 11. Madison County 264, 12. East Rockingham 308, 13. Rappahannock County 312, 14. Eastern Mennonite 402, 15. Stuart Hall 432

Strasburg Individual Results: Tyler Zimbro (5th, 18:54), Zach Ritchie (7th, 19:05), Anthony Cadle (11th, 19:17), Joshua Knight (14th, 19:48), Dylan Baker (16th, 19:50), Zach Asher (41st 21:04), Seth Nicholson (43rd, 21:12), Cameron Froemel (89th, 23:22), CJ Davis (106th, 24:45).

Stonewall Individual Results:Zachari Munoz (17th, 19:54), Zach Wine (18th, 19:55), Andrew Lute (30th, 20:32), Garrett Estep (51st, 21:34), Ethan Bly (54th, 21:35), Darrell Hamm (65th, 22:14), Ashton Hilton (68th, 22:25), Tristan Williams (85th, 23:15), RileyGonzalez (91st, 23:38), Orly Espinal (95th, 23:52).

Blue Division Female Team Results: 1.South Lakes 50, 2. James Monroe 83, 3. Loudoun Valley 84, 4. James Wood 86, 5. Brentsville 94, 6. Loudoun County 158, 7. Sherando 171, 8. Eastern View 203, Orange County 276.

Blue Division Male team Results: 1.Loudoun Valley 53, 2. James Monroe 61, 3. James Wood 67, 4. Brentsville 99, 5. Sherando 166, 6. Eastern View 179, 7. Loudoun County 182, 8. Orange County 189, 9. South Lakes 222.

Schedules

Thursday

Volleyball

Robert E. Lee at Stonewall Jackson, 6:45

Clarke County at Central, 7

Friday

Football

Stonewall Jackson at Page County, 7

Clarke County at Central, 7:30

George Mason at Strasburg, 7:30

Saturday

Cross Country Invitational

Stonewall Jackson at Wilson Memorial, 9

Central at Hampshire County

Monday

Golf

Region 1b golf Tournament

Team Scores: Central Lunenburg 336, 2. William Campbell 357, 3. Altavista 372, 4. Stonewall Jackson 392, 5. Riverheads 404, 6. Cumberland 467.

Stonewall Individuals: Henry Bull 95, Daniel Gaete 98, Alan Arnesen 99, Tucker  Dorman 100, Corey Jackson 109.

Bull Run District Tournament

Team Scores:  1.Strasburg 324, 2. Central 350, 3. Clarke County 357, 4. Madison County 374, 5. George Mason 411.

Strasburg Individuals: Austin Stickles 78, Seth Stickley 78, Drew Thomas 82, Jack Barr 86, 4. James Barr 86, 6. satchel Roller 94.

Central Individuals: Michael French 80, Sam Shifflett 84, Jacob Walters 93, brandon Davis 93, Ben Ritenour 101, Allen Pence 107.

Tuesday

Volleyball

Stonewall Jackson at Riverheads, 6:45

Central at Strasburg, 7

Wednesday

Cross County

Stonewall Jackson, East Rockingham at Buffalo Gap, 5